Przegląd Sezonowych Anime #05 – Zima 2021

Sezon Zima 2021 zapowiada się jako jeden z nudniejszych sezonów pod względem nowych serii. Dziewięć pierwszych serii zgodnie z rankingiem popularności na AniChart to kontynuacje. Pojawiło się również mnóstwo isekaiów, których nie jestem zbyt wielkim fanem i które pominę w tym zestawieniu jako że samo tłumaczenie ich opisów wprawia mnie w takie zażenowanie, że odechciewa mi się pisać cokolwiek innego..

Mi samemu w oko w tym sezonie wpadły tylko kilka serii serie co jak na mnie jest naprawdę zaskakujące. Z jednej strony trochę mi pod tym względem przykro a z drugiej strony sam będę oglądał lwią część kontynuacji i fajnie, że nie muszę przeciążać mojego i tak już pełnego kalendarza.

Serie TV

Horimiya

Studio: CloverWorks

Gatunki: Komedia, Romans, Slice of Life

Opis: Kyouko Hori jest znana w swojej szkole jako osoba inteligentna, popularna i atrakcyjna. Jej kolega z klasy Izumi Miyamura jest natomiast postrzegany jako fanboy i “przegryw”. Kiedy jednak Hori spotyka na progu swojego domu Miyamurę pokrytego tatuażami i piercingami odkrywają oni, że każda historia i osoba ma dwie strony medalu.

Trailer “Horimiya”.

Moja opinia: Nie jestem zbyt wielkim fanem tej serii. Próbowałem ją czytać w formie mangowej i odpadłem po około 30 chapterach, dlatego też nie będę próbował oglądać wersji animowanej.

SK∞

Studio: BONES

Gatunek: Sportowe

Opis: Uczeń liceum i skater Reki jest uzależniony od “s” – sekretnych i niesamowicie niebezpiecznych wyścigów skateboarding’owych downhill, które odbywają się w opuszczonej kopalni. Uczestnicy tych wydarzeń mają szczególną obsesję na punkcie “beefów”, czyli walk pomiędzy poszczególnymi zawodnikami, które odbywają się w ich trakcie.

Reki zabiera ze sobą na jeden z wyścigów Langa – ucznia z wymiany, który wrócił do Japonii po nauce za granicą. Wkrótce ten także zostaje wciągnięty w świat “S”.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=guStf5P4Js0 (nie mogłem umieścić go w ramce)

Moja opinia: Nie wiem co dzieje się ostatnio w świecie anime ale zaczyna się pojawiać coraz więcej produkcji o nietypowych sportach. W sezonie Jesień 2020 mieliśmy okazję zobaczyć “Iwa Kakeru”, czyli anime o wspinaczce sportowej i “Taiso Samurai” o gimnastyce. W tym sezonie stykamy się jednak z anime o dziwnej formie skateboardingu.

“SK∞” powoduje u mnie mieszane odczucia. Z jednej strony nie jestem kompletnie zainteresowany jazda na desce ale trailer daje mi silny vibe “Mad Maxa”, którego całkiem lubię. Jedyne co mnie odrzuciło to uzycie niezbyt ładnego i płynnego CGI. Jak to bedzie wyglądać jako całość? Chyba muszę obejrzeć 3 odcinki…

Kaifuku Jutsushi no Yarinaoshi

Studio: TNK

Gatunki: Ecchi, Fantasy

Opis: “Healerzy nie mogą walczyć sami.”

Keare był wielokrotnie oszukiwany i wykorzystywany przez innych. Pewnego dnia odkrył on jednak coś, co wybiega poza zakres magii leczącej i był przekonany, że healer to najsilniejsza klasa. Jednak zanim dowiedział się on tego, został pozbawiony wszystkiego co miał. W wyniku tego użył on magii leczącej na samej planecie, żeby cofnąć o cztery lata i zacząć wszystko od nowa.

Trailer “Kaifuku Jutsushi no Yarinaoshi”.

Moja opinia: Kompletnie nie słyszałem o tej produkcji a mam przeczucie, że będzie to całkiem fajna seria. Trailer wygląda dobrze, postacie wyglądają dobrze a fakt tego, że jest to ecchi i posiada jednocześnie ciekawą fabułę szczególnie szczególnie zwiększa moje zainteresowanie.

Jaku-Chara Tomozaki-kun

Studio: project No.9

Gatunki: Komedia, Romans

Opis: Tomozaki jest jednym z najlepszych gamerów w Japonii i jest on zdania, że zycie to najgorsza gra. Brak przejrzystej drogi do sukcesu, nie jest zbalansowane i nic nie ma sensu. Wtedy spotyka on gamerkę, który jest tak dobra jak on i oferuje mu ona zdradzenie kilku trików…

Trailer “Jaku-Chara Tomozaki-kun”.

Moja opinia: Czytam skanlacje mangowej wersji od wydania pierwszeg chapteru i już po tym wiem, że zapowiada się naprawdę ciekawy i nietypowy romans. Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o tej pozycji to polecam obejrzeć chociaż trzy odcinki i dać temu szansę. Zaufajcie mi, nie zawiedziecie się.

Ore dake Haireru Kakushi Dungeon

Studio: Okutoro Noboru

Gatunki: Akcja, przygodowe, Komedia, Ecchi, Fantasy

Opis: Ukryty Lock to miejsce z legend, w którym ukryte są rzadkie skarby i przedmioty. Usłyszał o nim syn biednej rodziny szlacheckiej, który stracił pracę. Niedługo po tym otrzymał on umiejętność umożliwiającą mu tworzenie, dawanie i edytowanie umiejętności. Żeby mógł on tego użyć potrzebuje on zebrać punkty poprzez wykonywanie zadań takich jak jedzenie pysznych posiłków czy robienie sprośnych rzeczy z osobami płci przeciwnej.

Trailer “Ore dake Haireru Kakushi Dungeon”.

Moja opinia: Nie wiem, kiedy widziałem ostatnio tak mało ambitne ecchi a zazwyczaj i tak jest dosyć słabo. Mamy tu połączenie KonoSuby (designy postaci) z DanMachi (pomysł z dungeonem) i klasycznym tropem polegającym na aktywacji umiejętności poprzez “macanie cyca”. Nie zapowiada to nic dobrego i nie obejrzę tego chociażby ze względu na to, że Emma to ewidentna podróbka Darkness.

2.43: Seiin Koukou Danshi Volley-bu

Studio: David Production

Gatunki: Slice of Life, Sportowe

Opis: Uczeń liceum Kimichika Haijima w wyniku problemu, który spowodował we wcześniejszej szkole w Tokio, przeprowadza się do swojego miasta rodzinnego – Fukui. Tam spotyka sie on po wielu latach ze swoim przyjacielem z dzieciństwa Yuniim Kurobą, który posiada nadzwyczajne umiejętności fizyczne ale łatwo poddaje się presji. Tworzą oni ze sobą idealną kombinację.

Ta dwójka zapisuje się do liceum Seiin, gdzie dołącza do klubu siatkarskiego. Czeka tam na nich porywczy przewodniczący Shinichirou Oda, utalentowany i cięty wiceprzewodniczący Misao Aoki i uczniowie z drugiej i trzeciej, wśród których jest Akito Kanno, który zawsze nosi koszule z długim rękawem z powodu uczulenia na słońce.

Trailer “2.43: Seiin Koukou Danshi Volley-bu”.

Moja opinia: Slice of life o ładnych chłopakach i siatkówce, kompletnie nie moje klimaty.

EX-ARM

Studio: Visual Flight

Gatunki: Akcja, Ecchi, Sci-Fi

Opis: W roku 2014 uczeń liceum, który nienawidzi maszyn postanowił zmienić się na lepsze i właśnie próbuje zrobić ku temu pierwszy krok. Wtedy zostaje on przejechany przez ciężarówkę. W roku 2030 policjant Minami Uezono i jego partner, robot Alma, infiltrują miejsce, w którym przeprowadza się właśnie transakcję na nieznana broń nazywaną “EX-ARM”. Wtedy zostają oni zaatakowani przez przeciwnika uzbrojonego w “EX-ARM” nr. 8. W wyniku tego decydują się oni aktywować “EX-ARM” nr. 00, którą ukradli od przeciwników.

Trailer “EX-ARM”.

Moja opinia: Dobrze zapowiadająca się fabuła zepsuta przez fakt tego, że anime to jest w całości tworzone za pomocą 3D CGI, do tego wyjątkowo paskudnego.

Kemono Jihen

Studio: Ajia-Do

Gatunki: Akcja, Nadprzyrodzone

Opis: Kiedy gnijące ciała zwierząt zaczynają pojawiać się pewnej nocy w odległej górskiej wiosce, Inugami, detektyw z Tokio specjalizujący się w okultyźmie, zostaje wezwany na scenę.

Kiedy pacuje on nad tą sprawą zapoznaje się z dziwnym chłopcem, który zamiast chodzić do szkoły każdego dnia pracuje w polu. Unikany przez jego rówieśników i nazywany “Doratabo” (yokai żyjący w błocie) pomaga Inugamiemu w odkryciu prawdy stojącej za zabójstwami. Wkrótce okazuje się jednak, że sprawa ta ma cos wspólnego z siłami nadprzyrodzonymi i że Dorotabo może mieć wspólnego z yokai coś więcej niż swoją ksywkę.

Trailer “Kemono Jihen”.

Moja opinia: Fabuła brzmi zaskakująco dobrze a postacie i kreska wygladają ciekawie. Podejmę to anime chociaż na trzy odcinki.

Ura Sekai Picnic

Studio: LIDENFILMS, Felix Films

Gatunki: Przygodowe, Fantasy, Detektywistyczne, Sci-Fi

Opis: Jej pierwsze spotkanie z Toriko Nishiną nastąpiło po Drugiej Stronie po zobaczeniu “tego czegoś” i otarciu się o śmierć. Od tego dnia, życie wykończonej uczennicy Sorawio Kamishiko zmieniło się na dobre. W tym pełnym tajemnic Innym Świecie istniejącym równolegle z ich własnym pojawiają się niebezpieczne stworzenia takie jak Kunekune i Hasshaku, które teoretycznie istnieją tylko w mitach. Dla badań, zysku i w celu znalezienia ważnej osoby, Toriko i Sorawo wchodzą w nieznane.

Trailer “Ura Sekai Picnic”.

Moja opinia: Fabuła zapowiada się dobrze a trailer jest naprawdę dobry. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad przeczytaniem light novel, na której to anime bazuje ale chyba poczekam jeszcze chwilę i najpierw obejrzę animację.

Tatoeba Last Dungeon Mae no Mura no Shounen ga Joban no Machi de Kurasu Youna Monogatari

Studio: LIDENFILMS

Gatunki: Przygodowe, Fantasy

Opis: Lloyd – początkujący poszukiwacz przygód wybiera się do stolicy celem stania się silniejszym i odkrycia swojej prawdziwej mocy pomimo tego, że przez całe życie był uznawany przez swoje otoczenie za słabego. Wyjeżdża on ze swojego miasta rodzinnego, które istnieje obok groźnego lochu. Może nie myśli on o sobie jako o osobie silnej ale wkrótce dowie się on, że jest dużo silniejszy niż inni nowicjusze.

Trailer “Tatoeba Last Dungeon Mae no Mura no Shounen ga Joban no Machi de Kurasu Youna Monogatari”.

Moja opinia: Pomimo tego, że fabuła zapowiada się nienajgorzej to strasznie odrzucają mnie paskudne character designy i ogólny nastrój tego anime.

Back Arrow

Studio: Studio VOLN

Gatunki: Akcja, Przygodowe, Fantasy, Mecha, Sci-Fi

Opis: Ringarindo to ląd otoczony przez mur, które ochrania, wychowuje i pielęgnuje ten ląd. Mur ten jest bogiem i podstawą kraju Ringarindo.

Pewnego dnia tajemniczy mężczyzna nazywany Back Arrow pojawia się w wiosce Essha na obrzeżach Ringarindo. Doznał on amnezji i jedyne co pamięta to fakt tego, że przybył on spoza granic muru. Celem odzyskania swoich wspomnień wyrusza on do miejsca z którego przybył ale nagle zostaje wplątany w bitwę.

Trailer “Back Arrow”.

Moja opinia: Nie będę kłamał, to anime kompletnie nie wygląda. Zarówno wizualnie jak i fabularnie. Nie ma dosłownie nic, co przekona mnie do jego sprawdzenia.

Alice in Deadly School

Studio: Hoods Entertainment

Gatunki: Komedia, Slice of Life, Nadprzyrodzone

Opis: Yuu i nobu ćwiczą manzai (dwuosobowy akt komediowy) na dachu swojej szkoły. W tym samym czasie budynek zostaje wypełniony aurą obecności czegoś pozaziemskiego. Mówi się, że jeżeli osoba zginie z rąk tego “czegoś” zamienia się ona w to i atakuje innych. Czy Yuu, Nobu i inni uczniowie zdołają uciec z tego chaosu?

Trailer “Alice in Deadly School”.

Moja opinia: Nie ukrywam, że kompletnie nie spodziewałem się, ze animacja takiego rodzaju wyjdzie w 2020 roku jako coś emitowanego w telewizji publicznej. Z tego też powodu obawiam się o cenzurę, która znacząco wpłynąć może na zawartość wersji TV. Sama fabuła nie jest niczym nowym i rewolucyjnym ale mimo wszystko obejrzę chociaż odcinek. Osobiście dalej czekam na adaptacje “Dead Tube” ale chyba nigdy się nie doczekam, więc tymczasowo zastąpię sobie tą nadzieję.

Skate-Leading☆Stars

Studio: J.C. Staff

Gatunek: Sportowe

Opis: “Nigdy ze mną nie wygrasz”

Łyżwiarz figurowy Kensei Maeshima wstrzymał swoją karierę, kiedy usłyszał te słowa od swojego rywala Reo Shinozakiego. Kilka lat później Maeshima – tym razem w liceum – używa swoich umiejętności fizycznych, żeby pomagać innym klubom z różnymi zadaniami, nigdy nie poświęcając się jednej konkretnej rzeczy. Pewnego dnia zauważa on w telewizji konferencję prasową, w której Shinozaki informuje, że zmienia swoją profesję z łyżwiarstwa solowego na “skate-leading”. Po tym spotyka on Hayato Sasugaia, który był świadomy przeszłości Maeshimy. Ze słowami “Potrzebuję cię” Sasugai zaprasza Maeshimę do świata skate-leading’u, a raczej łyżwiarstwa drużynowego.

Trailer “Skate-Leading☆Stars”.

Moja opinia: “Yuri on Ice” tylko z trochę innym twistem.

Wonder Egg Priority

Studio: CloverWorks

Trailer “Wonder Egg Priority”.

Moja opinia: Poza trailerem nie wiadomo nic więcej o samej produkcji, moge powiedziec tylko, że jak na serię TV wygląda naprawdę przyjemnie bo trailerze nie można usłyszeć nawet głosów postaci.

Hortensia Saga

Studio: LIDENFILMS

Gatunek: Fantasy

Opis: Hortensia Saga to średniowieczna opowieśc o wojnie i chaosie. Trzy lata temu król został zdradzony i zamordowany przez jednego z książąt, który to następnie przebudował królestwo pod swojim panowaniem. Teraz jednak członek rodziny królewskiej dorósł i osiągnął wiek, w którym to jemu oficjalnie przysługuje tron królewski. Rozpoczyna on wraz ze swoimi kompanami walkę o ocalenie swojego kraju.

Trailer “Hortensia Saga”.

Moja opinia: Nie wiem za bardzo co myśleć o tej serii, z jednej wydaje się być całkiem przyjemna ale optymizmem nie napawa fakt tego, ze bazowana jest ona na grze mobilnej. Rzadko kiedy fabuła z gachy dobrze przekłada się na inny format.

PROJECT SCARD: Praeter no Kizu

Studio: GoHands

Gatunek: Akcja

Opis: Fabuła osadzona jest w fikcyjnej tokijskiej specjalnej dzielnicy Akatsuki, która przekształciła się w dzielnicę bezprawia po tym, jak powstanie wywołane przez jej mieszkańców obaliło poprzednich przywódców. Za pilnowanie porządku odpowiadają tutaj trzy organizacje: Helios, Artemis i Biuro Bezpieczeństwa publicznego. Wszystkie one zatrudniają agentów znanych jako “Scard”. Są oni oznaczeni Boskimi Tatuażami, które dają im moc omijania każdego pocisku lub ostrza, powodując, że są oni praktycznie nieśmiertelni.

Trailer “PROJECT SCARD: Praeter no Kizu”.

Moja opinia: Fabuła nie brzmi najgorzej ale odrzuca mnie dziwny miks CGI i standardowych technik jak i w pełni męska obstawa postaci.

Tenchi Souzou Design-bu

Studio: Asahi Production

Gatunki: Komedia, Fantasy, Slice of Life

Opis: W Niebiańskim Biurze Designu Zwierząt codziennie tworzy się nowe gatunki starając się jednocześnie dopasować je pod wymagania jego klienta – boga. Zabawna, interesująca i pełna użytecznych informacji seria ta odpowiada na pytania takiej jak: “Dlaczego jednorożce nie mogą istnieć?”, “Co sprawia, że zwierzęta dobrze smakują?”, “Jakie stworzenie jest najsilniejszym w całym oceanie?” i “Kto wygra, ptak czy wąż?”.

Moja opinia: No i to jest anime, które chcę oglądać. Nietypowy zamysł i przekazywanie wartościowych informacji za pomocą zabawnej fabuły i ciekawej formy jaką jest anime. Jestem w stanie założyć się, że będzie to jedno z najlepszych anime tego sezonu pomimo swojej stosunkowo niskiej popularności w rankingach.

Kai Byoui Ramune

Studio: Platinum VIsion

Gatunki: Psychologiczne, Nadprzyrodzone

Opis: Tak długo jak ludzie mają serca, zawsze będą istniec osoby cierpiace. Wtedy cos dziwnego wkracza do ich myśli i powoduje nietypową chorobę, która rozwija się w ciele. Choroba ta nazywana “tajemniczym schorzeniem” jest nieznana większości ogółu ale mimo wszystko istnieje. Tak samo jak lekarz i jego asystent, którzy z nią walczą.

Jego imię to Ramune.

Jest on swawolny, ma niewyparzoną gębę i nawet nie wygląda jak lekarz. Jednak w momencie kiedy spotyka on kogoś obarczonego “tajemniczym schorzeniem” jest on w stanie szybko odkryć źródło problemu i wyleczyć pacjenta.

Trailer “Kai Byoui Ramune”.

Moja opinia: Trailer jak i opis są strasznie nieprecyzyjne i nie zdradzają wiele o tym, jak to anime faktycznie będzie wyglądało. Będę musiał je obejrzeć, żeby się przekonać.

IDOLY PRIDE

Studio: Lerche

Gatunek: Muzyczne

Trailer “IDOLY PRIDE”.

Moja opinia: Typowe anime o idolkach. Nie wyróżnia go nic specjalnego i nie zachęca mnie w jakikolwiek sposób szczególnie, że jestem fanem franczyzy “Love Live”.

Gekidol

Studio: Hoods Entertainment

Gatunek: Muzyczne

Opis: Fabuła ma miejsce pięć lat po tajemniczym wydarzeniu, którego wynikiem było wyparowanie dużych miast dookoła świata. Seria skupia się na dziewczynach, które chcą stać się częścią holograficznych produkcji teatralnych.

Trailer “Gekidol”.

Moja opinia: Kolejne idolkowe anime, którego nie wyróżnia nic specjalnego.

I★CHU: HALFWAY THROUGH THE IDOL

Studio: Lay-duce

Gatunek: Muzyczne

Opis: Znana agencja talentów Ailedore stworzyła akademię Etoile Vio, która trenuje początkujących idoli.

Trailer “I★CHU: HALFWAY THROUGH THE IDOL”.

Moja opinia: Osobiście po męskim caście domyślam się, że nie jest to anime w którego grupie docelowej się znajduję. Nie zmienia to jednak faktu, że w samej Japonii marka ta cieszy się całkiem sporą popularnością i na podstawie tej gry mobilnej powstały nawet sztuki teatralne. Sam jednak nie będę tego oglądał.

Idolls!

Studio: Shin-Ei Animation

Gatunek: Muzyczne

Opis: Do produkcji tego anime użyta będzie technologia motion capture, która służyć będzie do rejestrowania ruchów VA jednocześnie produkujących nagrania głosowe.

Trailer “Idolls!”.

Moja opinia: Obejrzę to anime chociażby ze względu na fakt zastosowania rewolucyjnych technologii, które powodują, że CGI faktycznie ma ręce i nogi. W trailerze seria prezentuje się naprawdę miodnie i pokazuje ona, że w 2021 możemy już mieć dobrze wyglądające CGI, które da się oglądać.

Podsumowanie

Pomimo tego, że sezon został pochłonięty przez kontynuacje wydaje mi się, że każdy znajdzie coś dla siebie także z nowych serii. Już nie mogę się doczekać np. “Idolls!” czy “Jaku-Chara Tomozaki-kun”.

Jeżeli chcecie się podzielić seriami, które sami będziecie oglądać to zapraszam do zostawienia komentarza i podzielenia się tym z innymi.

Jak i gdzie oglądać anime podane na liście możecie dowiedzieć się z mojego poradnika: Anime 101.

Wszystkie opisy zostały przetłumaczone przeze mnie i pożyczone z portalu AniList.