Poradnik – Light Novel 101

Light Novel 101 to trzecia część serii poradników 101. Po więcej zapraszam tutaj.

Trzecia już część tej serii poradników dotyczyć będzie zdobywania Light Novel w języku polskim jak i angielskim.

Niestety w tym przypadku elektroniczne polskie wydania zostaną pominięte całkowicie gdyż… w języku polskim żadna Light Novel nie ukazała się nigdy w formie e-booka.

Wiem, że niektórym z was może wydawać się to dziwne biorąc pod uwagę to, że anglojęzyczne LN można kupić praktycznie w każdym sklepie z książkami w wersji elektronicznej. Niestety takie są realia w naszym kraju i trzeba się do tego dostosować.

Ten poradnik tak samo jak Manga 101 będzie podzielony na wydania oficjalne i skanlacje w obu językach.

Bez zbędnego przeciągania, czas zacząć!

Oficjalne wydania

Polskie

Na tą chwilę istnieją cztery wydawnictwa aktualnie wydające Light Novelki. Są to Kotori, Waneko, J. P. Fantastica i Studio JG.

Liczba tych LNek nie jest pokaźna ponieważ niestety jest ich na dzień dzisiejszy szesnaście. Wszystkie z nich wraz z odpowiedzialnymi za nie wydawnictwami możecie zobaczyć tutaj.

Elektroniczne

W przypadku wydań w języku polskim nie uświadczymy niestety e-booków. Po cichu liczę, że wkrótce zmieni się to tak samo jak powoli zmienia się dostępność e-mang.

Papierowe

Jak zawsze, najbardziej polecam kupować bezpośrednio ze stron konkretnych wydawnictw żeby zapewnić im jak najwiekszą ilość dochodu bez pośredników.

Poniżej lista wydawnictw tłumaczących LNki wraz z ich sklepami internetowymi:

  • Sklep internetowy Waneko – oficjalny sklep wydawnictwa Waneko
  • Mangarden – oficjalny sklep wydawnictwa J. P. Fantastica
  • Mangastore – oficjalny sklep wydawnictwa Kotori
  • Yatta – oficjalny sklep wydawnictwa Studio JG, mają oni również w swoim asortymencie Light Novel innych wydawnictw

Angielskie

W przypadku wydań w języku angielskim prawie wszystko co jest aktualnie wydawane można uzyskać w wersji elektronicznej jak i papierowej. Ja ze względu na to, że jestem posiadaczem Kindle znaczną większość swoich LNek kupuję w wersji elektronicznej.

Listę z angielskimi light novelkami możecie znaleźć tutaj:

Elektroniczne

Podobnie jak w przypadku mang w poprzednim poradniku, na liście pojawią się tutaj w większości te same serwisy.

Jak zwykle polecam kupować ebooki na Kobo ze względu na mozliwość pobrania ich do pliku a potem zdjęcia DRMu za pomocą wtyczki do Calibre.

Papierowe

Jak już pisałem wyżej, większość nowych wydań można nabyć w formie ebooka.

Jeżeli lubicie jednak uczucie papieru w rękach czy szukacie wydań archiwalnych, które nie ukazały się nigdy w wersji elektronicznej to istnieje również kilka stron które posiadają całkiem duży katalog LN w paperbacku.

  • Amazon – Największy zasób LN nowych jak i używanych znaleźć można na amerykańskim Amazonie, uważajcie jednak na opłaty, którymi zostaniecie obciążeni w momencie przyjścia paczki do polski jak i na stosunkowo wysokie koszty wysyłki z Ameryki
  • Book Depository – jeden z najwiekszych sklepów z literaturą na świecie. Oferują darmową wysyłkę niezależnie od kwoty zamówienia i osobiście nie zdarzyło mi sie jeszcze trafić na podatki zamawiając z tej strony
  • eBay – kopalnia skarbów jeżeli chodzi o LNki używane, nigdzie w internecie nie znajdziecie ich więcej i w bardziej konkurencyjnych cenach. Tutaj jednak tez należy uważać na potężnie wysokie koszta wysyłki, które często są niezbyt przyjazne naszym polskim portfelom

Skanlacje

W przypadku Light Novel skanlacje są zazwyczaj dużo goszej jakości i duzo rzadziej spotykane niż ich mangowe odpowiedniki. Głównie wpływa na to ilość tekstu która znajduje się w LN jak i ich czasami kilkudziesięcio tomowa złożoność.

W języku polskim jak zwykle nie ma szału i wiekszość skanlacji urywa się na pierwszych dwóch rozdziałach. Niestety na przestrzeni kilku lat polska społeczność skanlatorska trochę sobie umarła.

Na ten moment jestem w stanie polecić dwie strony jeżeli chodzi o skanlacje LN, zarówno polskich jak i angielskich. Są to:

  • Novel Updates – jest to swojego rodzaju agregator treści. Nie hostują oni wydań na swojej stronie tylko dają linki przekierowujące do strony twórców danej skanlacji. Mają oni jednak największy zasób LN w całym internecie.
  • Baka-Tsuki – społeczność zrzeszająca skanlatorów pod jednym projektem. Wszystkie wydane tu novelki są hostowane bezpośrednio na stronie. Z tego co się orientuję właśnie tutaj można znaleźć najwięcej polskich skanlacji.

Podsumowanie

Myślę, że to by było na tyle z tego, co chciałem przedstawić wam w tym poradniku.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania zadawajcie je na fanpage’u na Facebooku lub w komentarzach pod postem.