Poradnik – Doujin/H-Manga 101

Doujin/H-Manga 101 to piąta część serii poradników 101. Po więcej zapraszam tutaj.

A więc już nadszedł czas na pierwszy poradnik R18 i jednocześnie 5 z serii 101. Czas leci tak szybko, że pamiętam jeszcze pisanie Light Novel 101 no ale nic.

Dzisiejszy poradnik dotyczyć będzie zdobywania i czytania doujinshi i H-Mang czyli czegoś, czego moim zdaniem poszukuje zaskakująco sporo osób i nie każdy wie, gdzie można coś przeczytać bez 5000 popupów i innych reklam. Pozwólcie, że dzisiaj dowiecie się tego razem ze mną.

Wydania oficjalne

Polskie

Elektroniczne

Nie istnieje na ten moment żadne polskie wydawnictwo publikujące tego typu rzeczy w formatach cyfrowych.

Papierowe

W Polsce istnieje aktualnie tylko jedno wydawnictwo, które wydaje H-Mangi. Jest to świeżo założone Wydawnictwo Akuma. Poza nimi nikt w Polsce aktualnie nie zajmuje się tym gatunkiem.

Angielskie

W języku angielskim sytuacja jest nieco lepsza w kontekście ilości mang ale poważnych dużych wydawnictw w tym momencie jest dosłownie jedno.

Papierowe

Jak zwykle sporo papierowych wytworów znaleźć można na amerykańskim Amazonie i eBayu. Pomijając wydania nowe można znaleźć tam też sporo archiwalnych książek tworzonych przez już nieistniejące wydawnictwa.

Nie byłbym jednak mną gdybym nie zachęcił do kupowania bezpośrednio na stronach internetowych danych wydawnictw. Są to:

  • FAKKU – aktualnie największe i najbardziej aktywne wydawnictwo. Specjalizują się w H-Mangach, doujinshi i Visual Novelkach. Nie wszystkie wydania można kupić w formie papierowej.
  • Project Hentai – wydawnictwo zajmujące się publikacją H-Mang. Mają oni w swoich zasobach sporo głównie starszych tytułów.

Elektroniczne

Rynek elektroniczny to zdecydowanie ten bardziej rozbudowany segment.

W tym miejscu chcę wspomnieć o subskrypcji oferowanej przez serwis FAKKU, czyli FAKKU Unlimited. Płacąc 13 dolarów miesięcznie otrzymujecie wtedy dostęp do znacznej większości zawartości oferowanej przez serwis bez potrzeby płacenia za pojedyncze tytuły. W ramach tego dostajecie również zniżkę 10% na figurki i gry wydawane przez nich.

Serwisy oferujące H-Mangi cyfrowo:

  • FAKKU – czytajcie wyżej
  • Project Hentai – wydawnictwo zajmujące się publikacją H-Mang. Mają oni w swoich zasobach sporo głównie starszych tytułów.

Skanlacje

Jak zwykle nie mogę zapomnieć o skanlacjach, których znaczną większość stanowią właśnie doujinshi.

Polskie

Niestety polskie skanlacje można policzyć na palcach jednej ręki a w tym momencie nie da się ich nawet znaleźć w czeluściach internetu. Próbowałem, uwierzcie mi.

Angielskie

W przypadku angielskich skanlacji jest jedna strona, którą odwiedzam regularnie i polecam ją wszystkim. Jest to e-hentai.org.

Strona główna e-hentai.org.

Pomimo dosyć archaicznego wyglądu jest to zdecydowanie najlepiej zaopatrzona strona w internecie. Można znaleźć na niej również sporo pirackiej zawartości ale nie jest to ta część do której przykładam szczególną uwagę. Sporo grup skanlacyjnych publikuje swoje twory właśnie tutaj. To, co czytacie na nhentai czy innych tego typu tworach wywodzi się właśnie stąd bądź z FAKKU i nie jest to nic nowego.

Podsumowanie

W końcu dobrnąłem do końca tego poradnika. O pierwszej w nocy było ciężko ale mam nadzieję, że przyda się on chociaż kilku osobom.

Jeżeli znaleźliście jakieś błędy lub macie pomysły na rozbudowanie tego materiału to zapraszam do zostawienia komentarza.

Album przy którym pisałem ten tekst, swoją drogą bardzo dobry. Polecam przesłuchać.