Poradnik – Anime 101

Anime 101 to pierwsza część serii poradników 101. Po więcej poradników z tej serii zapraszam tutaj.

Wyobrażcie sobie świat, w którym anime w Polsce można oglądać jak na Netflixie – płacisz miesięcznie za jedną subskrypcję i masz dostęp do wielkiego katalogu anime.

A teraz wróćmy do rzeczywistości i przypomnijmy sobie, że istnieje coś takiego jak licencje i ograniczenia regionalne w serwisach typu Crunchyroll czy Funimation.

Jak wszyscy wiemy, większość polskiego fanbase’u ogląda anime z tzw. “onlajnów” jak anime-odcinki czy Shinden. Niestety anime na tych serwisach zazwyczaj wygląda zdecydowanie gorzej i ma zdecydowanie gorsze napisy niż takie pobierane z torrentów. W związku z tym celem tego poradnika jest przedstawienie sposobu w jaki można pobierać i oglądać anime z angielskimi lub w ostateczności polskimi napisami.

Klient Torrent

Jak można się domyślić, do pobierania torrentów potrzebny jest klient.

Moją propozycją jest qBittorrent. Jest on szybki i przede wszystkim otwarty źródłowo, czyli bezpieczny.

Okno główne qBittorrent

Nie jest potrzebna w nim praktycznie żadna konfiguracja. Po zainstalowaniu jest on gotowy do pobierania. Po otwarciu linku magnet albo pliku .torrent wyskoczy okno gdzie trzeba wybrać lokalizację pobierania i je zatwierdzić.

Link do oficjalnej strony: https://www.qbittorrent.org/

Odtwarzacz wideo

Sekcję tą podzielę na 2 części – Windows i Android. Ci z was, którzy używają iOSa niestety nie mają możliwości oglądać anime poza onlajnami.

Windows

Moją propozycją odtwarzacza w przypadku Windowsa jest PotPlayer.

Ekran główny PotPlayer

Jest to jedyny player z którym nie miałem przez wiele lat żadnych problemów. Wszystkie napisy wyglądają w nim idealnie a wideo nie klatkuje ani nie posiada artefaktów.

Można używać go zaraz po zainstalowaniu, zalecam jednak przeprowadzenie konfiguracji zgodnie z poradnikiem dostępnym pod linkiem (POMINĄĆ SEKCJĘ ASIO): http://tennojim.xyz/article/media_stack_diy

Zapewnia to największą kompatybilność z wszelkimi rodzajami napisów i sprawia, że anime wygląda jeszcze lepiej niż na domyślnych ustawieniach.

Android

Zdecydowanie najlepszym odtwarzaczem na Androida jest MX Player. Używam go od 4 lat i nigdy nie zdarzyło mi się uświadczyć jakichkolwiek problemów z jego używaniem.

Link do Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mxtech.videoplayer.ad&hl=en

Gdzie pobierać?

Istnieje wiele stron z których można pobierać anime, zaproponuję jednak tylko kilka podstawowych i sprawdzonych.

  • http://nyaa.si – tracker ze zdecydowanie największą bazą anime, założony po upadku starego nyaa.se. Posiada znaczną większość bazy z tamtego trackera. Można tu znaleźć wszystko od anime aż do przetłumaczonych LN.
  • http://anidex.moe – tracker podobny do nyaa.si z tym wyjątkiem, że tutaj ilość contentu jest mniejsza lecz jest on zazwyczaj tylko w miarę sensownej jakości.
  • http://tracker.minglong.org – tracker służący do pobierania wydań konkretnych grup takich jak DDY czy Chihiro.
  • https://animetosho.org/ – strona, która posiada połączone bazy nyaa.si i Anidexu. Umożliwia ona równieź pobieranie DDL z serwisów typu Zippyshare czy SolidFiles.

Grupy wydające

Dzielą się one na 3 rodzaje:

  • grupy simulcastowe (np. Horriblesubs, Erai-raws), które uploadują anime wydawane oficjalnie po angielsku na stronach Crunchyroll, Funimation czy HIDIVE. Napisy w tych wydaniach pojawiają się najszybciej, zdarza się jednak że są one zdecydowanie gorszej jakości niż napisy fanowskie.
  • grupy fanowskie, które tworzą swoje własne napisy (np. GJM, FFF, DameDesuYo, Commie, Glue, eraser, Kaitou, UTW, Doki, PAS). Wydania te posiadają zazwyczaj wysokiej jakości wideo jak i napisy, niestety kosztem czekania chwilę dłużej względem grup simulcastowych
  • grupy encoderskie (np. Chihiro, SallySubs, CoalGirls)ich praca polega na podkładaniu już istniejących napisów pod nowe AV, najczęściej wydania te nie mają kompletnie sensu jeżeli istnieje coś od grup wymienionych wyżej. W dodatku ważą one zazwyczaj najwięcej a wcale nie przekłada się to na jakość.

Dodatkowo wydania dzielą się też na BD i TV.

BD, w rozwinięciu Blu-Ray Disc – wydania, których wideo pochodzi z płyt, które zostały wydane w Japonii już po emisji anime w telewizji. W tym przypadku wideo jak i audio są w najlepszej jakości jaką można znaleźć.

TV – wydania, które zawierają wideo w takiej wersji, w jakiej było ono wyemitowane w telewizji.

Jakie wydania pobierać?

W najlepszym wypdaku byłyby to wydania BD z napisami grup, które wymieniłem pod punktem grupy fanowskie, jednak w przypadku anime dopiero wychodzących jedynym wyjściem będzie wydanie TV, tutaj jednak również zalecam pobieranie z napisami grup fanowskich chyba, że bardzo zależy wam na czasie.

Na stronie https://fansubdb.com/ można znaleźć kalendarz anime wraz z grupami fanowskimi i simulcastami, które wydają dane anime. Na jego podstawie można określić na które anime warto poczekać trochę dłużej.

Polskie napisy

Istnieje tylko jedna strona z której można pobierać polskie napisy do anime i jest to http://animesub.info/. Tutaj jednak poziom trudności zaczyna się zwiększać, gdyż często trzeba pobrać pod napisy konkretne wydania anime, które mamy zamiar obejrzeć (patrz punkt 3). Zazwyczaj informacja o tym, jakiej grupy należy pobrać anime znajduje się w opisie do napisów. Warto również pobrać i zainstalować czcionki z linku w nim zawartego.

Przykładowa informacja

Do wyszukiwania konkretnych pozycji można używać wyszukiwarki dostępnej w prawym górnym rogu. Napisy trzeba niestety pobierać odcinek po odcinku.

Wyszukiwarka

Trzeba również pamiętać, że suby trzeba ręcznie wczytać do odtwarzacza naszego wyboru, gdyż inaczej na ekranie pojawią się oryginalne angielskie, zawarte w pliku wideo.

Przykład w PotPlayerze

Podsumowanie

Myślę, że w tym poradniku zahaczyłem o wszystkie najważniejsze aspekty pobierania i oglądania anime. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania piszcie śmiało w komentarzach a postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.