Crossing Void Global – recenzja

Cześć, tu Kyuko a dzisiejszy wpis będzie pierwszą i dosyć rozbudowaną recenzją gry gacha na tym blogu, mówię tu o “Crossing Void Global”.

Czym jest Crossing Void?

“Crossing Void”, w przeszłości nazywana “Dengeki Bunko: Crossing Void” to gacha mobage stworzona przez SEGĘ i 91Act. Może pochwalić się ona dużą ilością postaci ze znanych light novelek i anime takich jak “Accel World”, “Sword Art Online”, “Toradora”, “Shakugan no Shana”, “DURARARA!!” czy “Oreimo”.

Gameplay

“Crossing Void” posiada 2 główne kategorie trybów rozgrywki. Jeden z nich to Story, czyli główna linia fabularna.

Crossing Void Story

Nie jest ona specjalnie dobrze napisana i moim zdaniem stanowi bardziej dodatek niż coś na czym powinno się skupiać uwagę. Mimo wszystko miło jest jednak zobaczyć postaci z tylu różnych uniwersów spotykające się w nowoczesnej Japonii.

Drugi rodzaj gameplay’u to Challenge. Składa się na niego kilka różnych trybów. Można w nich zdobyć walutę premium, equipment czy materiały umożliwiajęce awansowanie postaci lub wzmacnianie equipmentu. Istnieje tam równieź tryb areny PvE i PvP.

Crossing Void Challenge

Jest on zdecydowanie bardziej skomplikowany i ma całkiem sporo trybów, większość z nich jest odblokowywana wraz ze wzrostem poziomu konta gracza.

Gacha. Czy warto “rollować”?

System gacha w tej grze ma niezbyt powalające rate’y, podstawowo jest to 1.5% na postać klasy S, czyli najwyższej. Z każdym rollem w którym nie została wylosowana ta postać zwiększa się on o setne części procenta. Niezbyt duża różnica ale jednak jest.

Crossing Void Gacha

Niestety w standardowych gachach znajduje się spora ilość crapu takiego, jak roboty, które są kompletnie bezużyteczne podczas walki, czy nowe “skiny” na postaci które obniżają znacznie możliwość wylosowania faktycznych postaci.

Dodatkowo już dwa tygodnie po wydaniu gry na Reddicie pojawiły się oskrażenia związane z fałszowaniem procentowych szans gachy. Deweloperzy wyparli się problemu mówiąc, że wszystko działa dobrze i stwierdzili, że jest to “rzadki bug”. Nie mi to oceniać bo nie spotkałem się z tym, warto jednak mieć to na uwadze szczególnie, że gra ma dopiero niecały miesiąc na Globalu.

Upgrade postaci

Crossing Void Character

System upgrade’u postaci w “Crossing Void” jest całkiem skomplikowany i istnieje kilka różnych sposobów na wzmocnienie naszych postaci.

Rank Up

Crossing Void Rank Up

Pierwszym z nich jest system Rank Up, czyli podnoszenia wszystkich statsów postaci jednocześnie. Można tego dokonać przy użyciu specjalnych materiałów możliwych do zdobycia w trybach Challenge lub eventach.

Skills Upgrade

Crossing Void Skills

Drugim sposobem na zwiększenie możliwości bojowych postaci jest podniesienie poziomów imiejętności. Część z nich jest używana podczas walki a część na stałe podnosi konkretne statystyki. Skille można podnosić o 5 poziomów wyżej z każdą gwiazdką odblokowaną podczas Rank Upu.

Talenty

Crossing Void Talenty

Każda postać wylosowana w gachy posiada ilośc talentów zalezną od swojej rzadkości. W zależności od rzadkości talentu podnoszą one statystyki mniej lub bardziej. Można modyfikować je za pomocą “shufflowania”, czyli losowania nowych talentów przy użyciu “Character Fragmentów” lub “Universal Fragmentów”. “Character Fragmenty” otrzymać “rozbierając” te same postaci o rzadkości niższej niż S. “Universal Fragmenty” można otrzymać podczas eventów lub w Challenge’ach.

Shufflowanie talentów zwiększa szansę na otrzymanie ich w wyższej rzadkości.

Equipment

Crossing Void Equipment

Innym sposobem na rozwój postaci jest wyposażanie ją w jeden z 4 rodzajów equipmentu. Jest on dostępny w 4 radzajach rzadkości, adekwatnie do jego “mocy”. Dodatkowo istnieje system jego “levelowania” za pomocą fiolek z expem kóre można zdobyć podczas eventów jak i w trybach Challenge i Story.

Co podoba mi się w tej grze?

Zdecydowanie najmocniejszym elementem tej gry jest ilość postaci które sa w niej zawarte. Są to postaci ze znanych anime i LN, które w znacznej większości oglądałem lub czytałem. Dodatkowo same postaci czy to w menu głównym czy podczas walki są ładne i mają animacje dobrej rozdzielczości i jakości.

Sam system walki również jest bardzo przyjemny i intuicyjny.

Crossing Void Gameplay

Istnieje możliwość walki ręcznej lub w trybie auto. Dodatkowo jeżeli przejdzie się konkretny etap istnieje możliwość zapisania konkretnych ruchów w trybie “Memory Mode”, który w razie późniejszych powtórzeń używa dokłądnie tych samych ruchów które były używane podczas pierwszego zwycięstwa.

Co mi się nie podobało?

Jak wiadomo każda gra ma swoje mocne jak i słabe strony. W tym segmencie postaram się przedstawić kilka głównych i rażących minusów tej gry.

Problemy z serwerami

Conajmniej raz w tygodniu zdarzyło mi się wejść do gry tylko po to, żeby zobaczyć że serwery są martwe. Kilkukrotnie zdarzyło mi się również zostać z nich wyrzuconym po rozegranej bitwie. Wiadomym jest, że po premierze gra może mieć problemy tego gatunku, w tym wypadku trwa to już niestety miesiąc.

Znikoma ilość tutoriali

W “Crossing Void” tutoriale można policzyć na palcach jednej ręki. Większość bardziej zaawansowanych mechanik gry nie ma żadnego interaktywnego wytumaczenia i sporej ilości z tych rzeczy trzeba się niestety domyślać. Moim zdaniem odstrasza to graczy nowych w gatunku gier “gacha”.

Na szczęście na stronach zewnętrznych istnieją rozległe poradniki i chwała za to community bo gdyby nie one sam zgubiłbym sie w tej plątaninie nie raz.

Gacha rate

Moim zdaniem procentowy rate na wypadnięcie postaci S jest zdecydowanie zbyt mały. 1,5% na start to niezbyt zachęcająca wartość i nawet gwarancja wypadnięcia postaci S po 91 rollach nie zachęca mnie do próbowania. Głównie dlatego, że jestem graczem F2P i nigdy nie zrobię tylu rolli w tygodniowym limitowanym “bannerze”.

Waluta premium

W “Crossing Void” istnieje dosyć dziwny podział waluty premium na tą możliwą do kupienia za prawdziwe pieniądze i taką do zdobycia z Daily Missions lub eventów. Niestety z pomocą tej drugiej jedyne co można zrobić to skorzystać z gachy, za tą pierwszą można również kupować przedmioty w sklepie premium.

Dodatkowo sama ilość waluty którą otrzymujemy z daily jest śmieszna i na jeden gacha pull trzeba zbierać 3-4 dni.

Podsumowanie

Pomimo tego, że gra ta ma kilka wad, całkiem mi się podoba. Nie jest to może poziom “Girls Frontline” czy “Azur Lane” jeżeli chodzi o przyjazność graczom F2P ale niemniej moge ją polecić głównie ze względu na ilość contentu chociażby w kontekście ilości postaci do zebrania. Gameplay jest przyjemny i szybki a same pojedynki zazwyczaj trwają stosunkowo krótko. Codzienne zadania nie wymagają więcej niż 20 minut co jest całkiem dobrym wynikiem.